Występ Chóru ROMANTICA

z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości

Mac1

11. listopada 2018 roku przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów i niewoli. Z okazji tej szczególnej rocznicy przygotowaliśmy gazetkę informującą o tych historycznych wydarzeniach oraz cykl tematycznych koncertów i występów. Pierwszy koncert odbył się 13 listopada i wystąpił Chór ROMANTICA ze specjalnym programem pieśni patriotycznych i utworów z tego okresu. Kolejny występ odbył się 16 listopada, podczas którego zaprezentował się Chór Magnolia a 27 listopada gościliśmy przedszkolaków z Przedszkola Galileo, którzy zaprezentowali pieśni patriotyczne i pokaz taneczny poloneza. Takie koncerty zawsze budzą wiele emocji. Widzowie znają te pieśni i z wielką ochotą śpiewają wraz z wykonawcami. W niejednym oku pojawiła się łza wzruszenia.

Spotkanie mieszkańców z grupą uczniów w ramach współorganizowanego projektu edukacyjnego  „Jak poprzez teatr poznać świat” - zajęcia cykliczne

W ramach kontynuacji projektu teatralnego „Jak poprzez teatr poznawać świat” nasi mieszkańcy w dniu 7 i 9 listopada  2018 roku spotkali się, tym razem, z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia oraz młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 25 we Wrocławiu. Kolejne grupy młodych ludzi wcielały się w świat ludzi starych, samotnych, chorych, wymagających wsparcia i opieki. Podczas cyklu spotkań młodzi uczestnicy mieli możliwość poznania  kolejnych historii z życia naszych podopiecznych. Opowieści te będą inspiracją w pracy przy zbieraniu materiału  do stworzenia krótkiego spektaklu lub słuchowiska.

XVIII Oławski Turniej Warcabowy Domów Pomocy Społecznej

Mac2

14. listopada kolejny – XXIV raz zorganizowaliśmy Ogólnopolski Turniej Szachowy Domów Pomocy Społecznej. Do udziału zgłosiły się reprezentacje z DPS Krośnice, DPS Rościsławice, DPS Henryków, DPS Oborniki Śląskie, DPS Ząbkowice Śląskie, DPS Ziębice, PDPS Jemielna. DPS Ostrowina, DPS Karmelkowa, DPS Kaletnicza, DPS Rędzińska, DPS Mączna, DPS Oława – razem 38 zawodników. Uczestnicy biorący udział w turnieju rywalizowali w kategoriach: drużynowej i indywidualnej. Po siedmiu rundach rozgrywek pierwsze miejsce w kategorii drużynowej uzyskali reprezentanci DPS Karmelkowa z Wrocławia, drugie miejsce z DPS Ziębice, a trzecie z DPS Krośnice. W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zajął reprezentant z DPS Krośnice, drugie z DPS Ziębice, DPS Karmelkowa. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Mac3

Występy dzieci z Przedszkola First Step Academy

14 listopada 2018 roku gościliśmy dzieci z Przedszkola First Step Academy. Przedszkolaki przedstawiły program prezentujący ich umiejętności wokalne oraz taneczne. Obdarowali również naszych podopiecznych własnoręcznie wykonanymi upominkami.

Nasi mieszkańcy byli mile zaskoczeni i zafascynowani urokiem jaki roztaczali wokół siebie młodzi artyści.

DZIEŃ KULTURY HISZPAŃSKIEJ

Mac4

Tradycją naszego Domu są dni kultury narodowej. Tym razem wybór padł na Hiszpanię. 20 listopada zorganizowaliśmy Dni kultury hiszpańskiej. Tak się złożyło, że gościliśmy studentkę z Hiszpanii, która w ramach wymiany  Transnational Youth Mobility Galeuropa, Erasmus+ praktykowała w naszym Domu Pomocy Społecznej. W interesującej formie zaprezentowała swój kraj: kulturę, tradycję, muzykę oraz różnorodność regionów Hiszpanii. Dodatkowa atrakcją były degustacje przygotowanych przez nas tradycyjnych potraw hiszpańskich: paella z kurczakiem i chorizo, hiszpańskie kanapki tapas, na deser Churros – tradycyjny wypiek hiszpański w formie długiego prętu o przekroju w kształcie gwiazdy. Dodatkową atrakcją była próba nauki podstawowych zwrotów hiszpańskich. Przy dźwiękach hiszpańskiej muzyki przenieśliśmy się do słonecznej Hiszpanii.

 Mac5

Paella

 

Mac6

Tapas 

 Mac7

Churros

 

Bal Andrzejkowy

Mac8

28 listopada zorganizowaliśmy Bal Andrzejkowy dla naszych mieszkańców. Zaprosiliśmy muzykującego wodzireja, który bogatym repertuarem wypełniał część muzyczną zabawy. Dla gości przygotowaliśmy wiele rodzajów ciast oraz kawę, herbatę i soki owocowe. Podczas zabawy uczestnicy brali udział w przygotowanych konkursach np." jaka to melodia” Do współudziału zaprosiliśmy uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu przy ulicy Kieleckiej. Zaproszone dziewczęta przygotowały tradycyjne andrzejkowe wróżby dla uczestników, a  zarazem brały aktywny udział w zabawie z mieszkańcami. W tym roku w balu wzięło udział wiele osób na wózkach inwalidzkich. Wydawać by się mogło, że to może być przeszkodą w dobrej zabawie, ale okazało się że to właśnie ta grupa uczestników przy pomocy opiekunów i wolontariuszek zawładnęła parkietem. Taka zabawa to radość i beztroski czas.

Dogoterapia

W listopadzie dwa razy gościliśmy dogoterapeutów z pieskami na cyklicznych zajęciach. Nasi mieszkańcy bardzo lubią te spotkania i pieski to odwzajemniają. Podczas dogoterapii każdy z uczestników ma możliwość obcować, dotykać , głaskać psa. Wiele radości sprawia mieszkańcom podziwianie umiejętności jakie prezentują wyszkolone psy - różne sztuczki psie popisy cieszą mieszkańców. Już czekamy na następne spotkanie.

Mac9

Koncerty pt. ,,Baw się razem z nami ‘’

W listopadzie mieliśmy przyjemność kontynuowania koncertów „Baw się razem z nami”. 6 listopada zaśpiewaliśmy w DPS Przy ul Karmelkowej, 21 listopada w Ośrodku Działań Społeczno- Kulturalnych „Piast”, a 26 listopada w Rezydencji przy ul. Dyrekcyjnej. Publiczność  wysłuchała piosenek z lat sześćdziesiątych. Specjalnie przygotowany program połączony z prezentacją multimedialną ówczesnego świata i życia z pewnością wzbogaciła odbiór muzyki, a koncertowa atmosfera sprzyjała nawiązaniu relacji z odbiorcami. Niezwykły klimat oraz gorące przyjęcie organizatorów i publiczności sprawiły, iż każdy występ sprawił nam wiele radości i satysfakcji,  wszyscy artyści czują jeszcze mały niedosyt i chętnie zaśpiewają kolejne koncerty. W grudniu czeka nas mała przerwa, gdyż trwają przygotowania do świąt, ale w Nowym Roku usłyszymy jeszcze naszych artystów.