„Obchody Dnia Wszystkich Świętych”

W ramach obchodów Dni Wszystkich Świętych zgodnie z tradycją i tym razem złożyliśmy wizytę na wrocławskich cmentarzach Grabiszyńskim i Osobowickim. Wraz z mieszkańcami odwiedziliśmy groby ich bliskich i przyjaciół. Zapaliliśmy znicze na grobach mieszkańców, którzy już od nas odeszli, ale nadal są w naszej pamięci.   

„Edukacyjny projekt teatralny”

 Nasi mieszkańcy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym Wrocławskiego Teatru Współczesnego – „Jak poprzez teatr poznawać świat”. W projekcie uczestniczy młodzież gimnazjalna i licealna, która poprzez uczestnictwo w projekcie poznaje świat ludzi starych, samotnych, chorych, wymagających wsparcia i opieki. Podczas cyklu spotkań młodzi uczestnicy mieli możliwość poznania  historii życia naszych podopiecznych. Opowieści te będą inspiracją w pracy nad zbieraniem materiału  do stworzenia krótkiego spektaklu lub słuchowiska. Mimo obaw         i lęków rozmowy przebiegały w serdecznej i ciepłej atmosferze. 

mac1

„Koncert „Baw się razem z nami”


Od maja tego roku na terenie naszego Domu odbywają się regularne próby do koncertu „Baw się razem z nami…”. Mieszkańcy wraz z pracownikami sumiennie przygotowują się ćwicząc emisję głosu, dykcję oraz śpiew piosenek z lat 60. Utwory, które usłyszymy podczas koncertu po dziś dzień są chętnie słuchane przez wszystkie pokolenia. Spotkania wypełnią przeboje kolorowych lat sześćdziesiątych. Usłyszymy utwory takich wykonawców jak: Irena Jantar, Karin Stanek, Czerwone Gitary, Skaldowie, Partita oraz Bajm. Przed nami cykl koncertów, które odbywać się będą na terenie domów, ale już dziś dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt za ogromny wkład i zaangażowanie, wielką pasję i chęć współpracy oraz humor, który towarzyszy w czasie każdego spotkania.

„Święto pieczonego ziemniaka"

Wrzesień to miesiąc ziemniaczanych wykopków. W przeszłości wielu z nas brało w nich udział i pamiętamy towarzyszące im ziemniaczane pikniki. Zazwyczaj po zbiorach na polach piekło się ziemniaki w gorącym popiele w ogniskach. Święto pieczonego ziemniaka to coś więcej – to festyn, w którym wszystko kręci wokół ziemniaka, opowieści, piosenki, przedstawienia no i oczywiście potrawy  z ziemniaka.  W dniu 05.10.2018r. na terenie naszego domu uczciliśmy to święto bardzo uroczyście były potrawy z ziemniaków w różnej postaci, wspólne śpiewy i quizy o tematyce ziemniaczanej. Biesiadzie nie było końca a na pewno nikt nie wyszedł głodny.

mac2

„XXIV Ogólnopolski Turniej Szachowy Domów Pomocy Społecznej"

12 października kolejny – XXIV  raz zorganizowaliśmy Ogólnopolski Turniej Szachowy Domów Pomocy Społecznej. Do udziału zgłosiły się reprezentacje z DPS Krośnice, z Fundacji Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu, DPS Ziębice, DPS Oborniki Śląskie, DPS Rościsławice, DPS Mączna, DPS Rędzińska, DPS Kaletnicza i DPS Karmelkowa – razem 31 zawodników. Uczestnicy turnieju klasyfikowani byli w trzech kategoriach: drużynowej, indywidualnej oraz indywidualnej dla uczestników z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu. Po siedmiu rundach rozgrywek poznaliśmy zwycięzców. W kategorii drużynowej pierwsze trzy miejsca zajęły reprezentacje z DPS Rościsławice, DPS Kaletnicza, DPS Krośnice. W kategorii indywidualnej pierwsze trzy miejsca zajęli reprezentanci z DPS Rościsławice, DPS Kaletnicza, DPS Krośnice a w kategorii indywidualnej MCUS - 1. miejsce zajął zawodnik z DPS Kaletnicza, 2. miejsce z DPS Rędzińska, 3. miejsce z DPS Kaletnicza i 4. miejsce DPS Mączna. Na zwycięzców czekały Puchary, medale i dyplomy ora atrakcyjne nagrody rzeczowe.

mac3

„Pożegnanie lata - piknik kajakowy w Przystani Osobowickiej”

16 października pogoda podarowała nam piękny i słoneczny dzień. Zgodnie z naszym wrześniowym planem wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz osób starszych, chorych i niepełnosprawnych "KOLORY NADZIEI" zorganizowaliśmy ostatni w tym roku piknik kajakowy na Przystani Osobowickiej. Do udziału zaprosiliśmy mieszkańców z DPS Mączna, DPS Rędzińska, DPS Kaletnicza i DPS Karmelkowa oraz z Dziennych Domów Pomocy. Zwodowaliśmy kajaki, rower wodny oraz motorówkę i rozpoczęliśmy regaty. Na lądzie dla uczestników przygotowaliśmy grilla. Przy wspólnym śpiewaniu gitarą czas szybko upłynął. Pozostały wspomnienia i czekanie do następnego lata.

mac4

„Baw się razem z nami”
Cykl koncertów przygotowanych przez mieszkańców oraz pracowników Domów Pomocy Społecznej z ul. Mącznej, Rędzińskiej, oraz Kaletniczej.

mac5

Przez letnie miesiące wraz z mieszkańcami przygotowywaliśmy koncert, w którym wspominaliśmy lata sześćdziesiąte. Wybraliśmy 12 przebojów z tamtych lat, ponad to uczestnicy przedstawili skecze obrazujące śmieszne sytuacje możliwe w tamtych czasach a dzisiaj wywołujące salwy śmiechu. Na ekranie zaprezentowaliśmy montaż filmowy z lat sześćdziesiątych dopełniający przedstawienie. Końcowym rezultatem był cykl występów dla mieszkańców: 19 października gościliśmy w DPS Rędzińska, 23 października w DPS Mączna, 29 października w DPS Kaletnicza. Wspaniały odbiór sprawił wykonawcom wiele radości o prezentowane piosenki zachęciły widzów do wspólnego śpiewania i stwierdzenia – to były wspaniałe lata sześćdziesiąte – pewnie dlatego, że to był czas młodości.

„Wizyta w „ Źródełku ”

W dniu 25 października 2018r. odpowiedzieliśmy na zaproszenie naszych przyjaciół z Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży ŹRÓDEŁKO przy Parafii św. Jadwigi. Chcąc uczcić zbliżającą się 100-ną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę dzieci i młodzież przygotowały koncert pieśni patriotycznych. Po koncercie wspólnie wykonywaliśmy biało-czerwone kotyliony wspominając bohaterów, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

„Spotkanie z muzyką i śpiewem”

31 października gościliśmy młodą artystkę grającą na gitarze klasycznej, która zaprezentowała nam repertuar gitarowy a dodatkowo zestaw znanych piosenek i pieśni tzw. biesiadnych znanych widowni, co umożliwiło wspólne śpiewanie i wesołą zabawę. Na zakończenie artystka wykonała swój ulubiony utwór z bogatego repertuaru.