KONCERT GONGÓW I MIS TYBETAŃSKICH

          4 października nasi mieszkańcy korzystając z ostatnich imprez organizowanych w ramach Wrocławskich Dni Seniora wybrali się   na koncert gongów i mis tybetańskich.

          Spotkanie odbyło się w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ciepłej we Wrocławiu. Uczestnicy zostali wygodnie ułożeni na materacach pod ciepłym kocem i oddali się godzinnej relaksacji w dźwiękach. Wszyscy osiągnęliśmy stan głębokiego odprężenia dzięki wibracjom, które pomagają w uwolnieniu się     od stresu i napięć. Po całym spotkaniu pan prowadzący opowiedział nam historię każdego z instrumentów i jak się okazało niektóre są produkowane w Niemczech i tak naprawdę niewiele mają wspólnego z Tybetem. Mamy nadzieję na kolejne koncerty, gdyż jest to niesamowite przeżycie i 100% relaks.

SZCZĘŚLIWI W TAŃCU

          W październiku korzystaliśmy z zajęć organizowanych przez Wrocławskie Centrum Seniora pod hasłem " Szczęśliwi w tańcu".

Zajęcia prowadzone są przez zawodową instruktorkę tańca, która ma niesamowicie dużo empatii i wiedzy jak pracować z osobami w wieku starszym. Dostosowuje tańce do naszych możliwości i dba, aby na początku dobrze się rozgrzać tym samym uniknąć niechcianych kontuzji. W każdym ze spotkań uczestniczyło około 40 seniorów z całego Wrocławia. Nasza grupa taneczna z ulicy Kaletniczej liczy około 10 osób i równie chętnie jeździliśmy do WCS, aby doszkolić swoje dotąd nabyte umiejętności taneczne.

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR DYREKTORA MIEJSCKIEGO CENTRUM USŁUG SOCJALNYCH WE WROCŁAWIU.

          Dzisiaj jak co roku nasza drużyna szachowa ruszyła na turniej, aby zdobyć miejsca na podium, bynajmniej z takim założeniem tam pojechaliśmy. Wszystkich zawodników czekało 7 partii po 15 minut i oczywiście wiele emocji związanych z rozgrywkami, gdyż poziom jak zawsze był bardzo wysoki. Cały turniej odbył się w spokojnej     i jak na szachy przystało w królewskiej atmosferze.

          Nasza drużyna zdobyła trzy puchary w różnych klasyfikacjach zajęliśmy I, II i II miejsca więc zadowoleni i z nagrodami cała trójka wróciła do domu w zwycięskim nastroju.

"BAW SIE RAZEM Z NAMI"

          W październiku ruszyliśmy z serią koncertów "Baw się razem   z nami", które pod czujnym okiem Pani muzyko-terapeutki przygotowali mieszkańcy domów z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Próby trwały już od kilku miesięcy, grupy spotykały się ćwicząc wiele piosenek z lat 50' 60' oraz skeczy, aby wypaść przed publicznością jak najlepiej. W skład całego zespołu wchodzą mieszkańcy, ale i także pracownicy, którzy wspierają od strony instrumentalnej oraz parę głosów w chórku dla podpory i tak zdolnych mieszkańców. Do tej pory odbyły się trzy koncerty, po których otrzymaliśmy gromkie brawa i wiele miłych słów co dla nas jest najlepszą nagrodą. Jeszcze kilka koncertów przed nami, ale już myślimy o kolejnym występie i o tym co będzie jego tematem.

8 INTEGRACYJNY TURNIEJ SZACHOWY W CENTRUM DIAKONII I EDUKACJI IM. KS. MARCINA LUTRA

          W dniu dzisiejszym tj. 25 października nasi szachowi gracze stanęli do walki w 8 integracyjnym turnieju szachowym. Rozgrywki w tym pojedynku są bardzo emocjonujące, gdyż niejednokrotnie różnica wieku graczy przekracza ok 60 a nawet 70 lat tak jak miało to miejsce w przypadku naszego zawodnika lat 86 i przeciwniczki w wieku ok 12 lat. Jednak żaden z zawodników głośno nie mówił o trudnościach napotkanych to dało się usłyszeć w trakcie przerw iż " ci młodzi są sprytniejsi, szybsi i ciężko ich dogonić” a z drugiej strony " ci seniorzy są lepsi dłużej grają..." .

          Popołudniu z grupy 37 zawodników wyłoniono najlepszych nasza drużyna zajęła II miejsce, zostały rozdane nagrody oraz puchary. Na samym końcu na uczestników czekała niespodzianka na salę wjechał ogromny tort w kształcie szachownicy, który wszyscy mieli możliwość skosztować.

ZAJĘCIA CYKLICZNE W PAŻDZIERNIKU

          Korzystając jeszcze z pięknej pogody niejednokrotnie udawaliśmy się liczną grupą na spacery po okolicy, która w mgnieniu oka z letniej zmieniła się w jesienną. Drzewa nabrały barw złota na rzece pojawiły się kaczuchy, o które dbamy, aby zawsze jakiś chlebek im przynieść.

W mniej pogodne dni spotykaliśmy się w świetlicy na różnych grach stolikowych, uczestniczyliśmy w dogoterapii, ćwiczyliśmy tańce w poniedziałki i muzykoterapię. Korzystając pogody udało się także zjeść kiełbaskę z grilla.

KAJAKI- STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB STARSZYCH, CHORYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH "KOLORY NADZIEI"

          Nasi mieszkańcy wzięli także udział w spotkaniu nad rzeką Odrą organizowanym przez Stowarzyszenie "Kolory Nadziei" gdzie pływali na kajakach, rowerkach wodnych i motorówce. Dodatkowo czekała na nich niespodzianka: grill a na nim karczki, kiełbaski szaszłyki. W tak miłym towarzystwie z różnych domów czas upłynął szybko a wszyscy już dopytują się czy za rok też będziemy pływać kajakami i oczywiście czy będzie grill.

Wrocławskie Centrum Seniora w ramach Wrocławskich Dni Seniora zaprosiło wszystkich zainteresowanych na warsztaty kotylionów. Podczas warsztatów każdy z uczestników zrobił kilka rozetek aby potem mieszkańcy Wrocławia mogli je wpiąć w ubrania 11 listopada dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

kal1

W ramach zajęć z zakresu sfery poznawczej mieszkańcy odwiedzili Muzeum Powozów w Galewicach, które mieści się w największym drewnianym spichlerzu na Dolnym Śląsku. Na czterech kondygnacjach budynku stoi kilkadziesiąt różnego rodzaju pojazdów konnych od karet, bryczek, sań, wóz strażacki oraz bardzo ciekawa kolekcja siodeł i uprzęży konnych. Zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca z przewodnikiem, który z wielkim zainteresowaniem opowiadał o muzeum, pozwoliło nam przenieść się w czasie.

kal2   kal3   kal4 

Dnia 31.10.2018r. mieszkańcy mieli okazję oglądnąć wspaniały świat miniatur
w Kolejkowie, który znajduję się na Dworcu Świebodzkim. Twórcy tego miejsca stworzyli ogromną makietę, na której można zobaczyć obiekty z Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Wszyscy byli zachwyceni kunsztem pracy modelarzy, widać,
że artyści tworzący m.in. Dworzec Świebodzki, obserwatorium na Śnieżce, schronisko Szwajcarka czy kamienice wrocławskiego rynku dołożyli wszelkich starań, aby szczegółowo oddać każdy detal.

kal5

Teatr jest okazją bardzo różnorodnej  aktywności uczestników. Przegląd Małych Form Teatralnych odbył się  w Domu Kultury Agora 2-go  października. Byliśmy tam również w tym roku. Razem z mieszkańcami grającymi w naszym „Teatrze Domowym”, obejrzeliśmy kilka przedstawień, które oprócz rozrywki dały nam okazję do uczenia się od innych zespołów.

Słuchanie poezji nie jest łatwe. Wymaga szczególnego nastroju, skupienia
i wyobraźni. Wiersze czytane przez autorów na spotkaniu 4 października mówiły
o uczuciach, Bogu, naturze, przemijaniu. Pobudzały do osobistej refleksji, ułatwiały zrozumienie własnych doświadczeń.

kal6

Wielu mieszkańców bardzo lubi zajęcia z psami – dogoterapię. Kontakt z nimi, obserwowanie ich zachowania zawsze wywołuje uśmiech i poprawia nastrój.

Piękna pogoda pod koniec października to była dobra okazja do urządzenia spotkania naszych mieszkańców przy grillu. Były znane piosenki, smaczna kiełbasa i kaszanka z dodatkami. Cóż – następna okazja to będzie chyba wiosna 2019r.

kal7