„Dziś jest pierwszy dzień z reszty twojego życia.”
José Saramago


Ta motywująca sentencja przyświeca naszym działaniom nie od dziś. Codziennie stawiamy małe kroki zwiększając jakość swojego życia. Pokonujemy swoje słabości, zmieniamy minusy na plusy, porażki w doświadczenie, uśmiechamy się do odbicia w lustrze, próbujemy nowych rzeczy. Działamy.
Wrzesień w Naszym Domu obfitował w wielorakość tworzenia. Cięliśmy, kleiliśmy, pletliśmy i nawlekaliśmy. Nad stołem terapeutycznym fruwały wstążki i kolorowe papiery, liście, farby i pędzle, koraliki i nici. Zrobiliśmy piękne jesienne girlandy, które wniosły dużo koloru w nasze wnętrza a także przeobraziły widok za oknem. Pracy było co niemiara jednak poradziliśmy sobie i możemy być z siebie dumni, mimo iż nie wszystko jeszcze ma swój oczekiwany kształt. Przed nami jeszcze niejeden dzień. Damy radę.
Pomimo ogromu twórczej aktywności znaleźliśmy także czas na odpoczynek. W myśl łacińskiego przysłowia - „brak zajęcia nie jest wypoczynkiem” nasz był aktywny. Zwiedziliśmy Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Imponująca, pełna uroku i trochę bajkowa budowla położona w malowniczym otoczeniu zrobiła na nas wrażenie nie do opisania. Jednak w osłupienie wprowadził nas przewodnik oświadczając iż miejsce w którym się znajdujemy nie jest pałacem, a „zwykłą” rezydencją letnią, w której magiczna wydaje się być liczba 33. Z przyjemnością słuchaliśmy o przebojowości królewny niderlandzkiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego. O jej otwartym umyśle, sile i woli walki z przeciwnościami. Gorąco polecamy zwiedzić to miejsce, każdemu kto jeszcze nie widział. Warto.
Na przełomie września i października Wrocław zamienia się w stolice seniora. Spośród wielu atrakcji w różnych miejscach i instytucjach w mieście, także i Nasz Dom przygotował atrakcje dla przeżywających drugą młodość wrocławian – warsztaty arteterapeutyczne „Na dobry sen – łapacz snów”. Goście spoza ośrodka, którzy zapisali się na prowadzone w Naszym Domu zajęcia, tworzyli wraz z nami indiańskie amulety. Łowcy snów przypisywane są magiczne moce, które chronić mają właściciela przed nocnymi koszmarami sennymi. Wg Indian utkana w okręgu sieć ma za zadanie wychwytywać i oczyszczać sny dzięki czemu po piórach spływają na śpiącego tylko te pozytywne. Wraz z pierwszymi promieniami słońca znikać mają raz na zawsze wszystkie złapane w sieć nocne mary.

ddp2 

Fot. 2 Jesienne girlandy zrobione przez klientów DDP podczas

zajęć arteterapeutycznych; Źródło: materiały własne

      

ddp1

Fot. 1 Jesienne girlandy w oknie Dziennego Domu Pomocy;

Źródło: materiały własne

 

 ddp3

Fot. 3 Arteterapeutyczne zajęcia grupowe;

Źródło: materiały własne

 

ddp5  

 

Fot. 5 Zwiedzany przez klientów ZDDP kompleks pałacowo-parkowy Marianny Orańskiej; Źródło: materiały własne

 ddp6

Fot. 6 i 7 Efekt warsztatów „Na zdrowy sen – łapacz snów”;

Źródło: materiały własne

 

 ddp7

 

 

 

a ponadto we wrześniu
Marsz Kapeluszy , bicie Kapeluszowego Rekordu Wrocławia
Wielkie święto Seniorów rozpoczął Marsz Kapeluszy, w którym wzięliśmy udział we własnoręcznie przyozdabianych kapeluszach. Największą atrakcją dla nas był udział w barwnym korowodzie, który przeszedł z Nowego Targu na plac Solny. Dumne Seniorki i Seniorzy prezentowali wyjątkowe nakrycia głowy. Od bardzo eleganckich kapeluszy z wielkim rondem, przez retro toczki z ozdobną woalką, aż po letnie słomkowe nakrycia z mnóstwem kwiatów – każdy znalazł coś dla siebie. Kapelusz jest atrybutem elegancji i doświadczenia, dlatego kojarzy się z seniorami. To element, który od lat pojawia się na Dniach Seniora.

Turniej gry w Boulle
Dnia 24 września 2018 roku wzięliśmy czynny udział w turnieju gry boulle w DPS Rędzińska. Gra przebiegała w gorącej atmosferze, dzięki której seniorzy mogli się odprężyć na świeżym powietrzu przy pięknej słonecznej pogodzie. Rywalizacja była zacięta ale prawdziwie sportowa, z tego też powodu zajęliśmy 3 miejsce. Po ogłoszeniu wyników odbył się poczęstunek, przy którym seniorzy mogli odpocząć, a także miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Dziękujemy organizatorom za miłe goszczenie i przepyszne wypieki, poczuliśmy się jak w domu a życzliwości nie było końca.

 Zabawa taneczna

Kolejną z wielu imprez, która została zorganizowana w naszym Domu z okazji dni Seniora była zabawa taneczna. Gdy tylko pojawiła się pierwsza osoba do tańca impreza nabrała tempa. Imprezy pozwalają nie tylko miło spędzić czas, zapomnieć o codziennych problemach, ale także przenieść się do innej, lepszej rzeczywistości, gdzie główną zasadą jest przede wszystkim dobra zabawa. Dla naszych seniorów zabawa jest świetnym rozwiązaniem na zachowanie sprawności fizycznej, ale również relaksującą terapią.

Prelekcja ,,ZDROWE STOPY”
W naszym domu odbyła się prelekcja pt.” Zdrowe stopy”. W ciszy i spokoju wysłuchiwaliśmy profilaktyki płaskostopia, haluksa i stopy cukrzycowej. Poruszane zagadnienia wywarły u naszych Seniorów duże zaciekawienie, gdyż dotyczy to ich zdrowia. Byliśmy wdzięczni organizatorom za tego typu pogadanki dzięki którym usłyszeliśmy cenne rady.

Koncert Tercet w Hali Stulecia
Z okazji Dni Seniora wybraliśmy się na koncert zespołu Tercet Egzotyczny który odbył się 30 września w Hali Stulecia. Zespół wykonał premierowe utwory ze swojej najnowszej płyty pt. „Nieposkromiona życia samba”. Na scenie wystąpili także zaproszeni goście, którzy wspólnie z Izabelą Skrybant zaśpiewali najbardziej znane przeboje Tercetu. Wystąpili: Krzysztof Antkowiak, Zbigniew Czwojda, Katarzyna Dziewiątkowska, Zbigniew Lesień, Jan Miodek, Jerzy Skoczylas, Robert Zaborski oraz zespoły Girls on Fire i Ogień. Dodatkową atrakcją była ekspozycja kolekcji Muzeum Tercetu Egzotycznego, które specjalnie na tę okazję zostało przeniesione z Lubinia. Wystawa to kilkaset pamiątek związanych z legendą zespołu, w tym m.in. estradowe stroje, biżuteria, złote i diamentowe płyty, instrumenty, plakaty i dokumenty. Seniorzy byli bardzo zadowoleni i pod wrażeniem z koncertu ponieważ to muzyka ich młodości.